Rośliny to głównie wielokomórkowe, głównie fotosyntetyczne eukarioty królestwa Plantae. W pewnym sensie (cyrkumografia) termin ten odnosi się do zielonych roślin, które tworzą nieugiętą kladę Viridiplantae (łacińską dla „zielonych roślin”). Dotyczy to kwitnących roślin, drzew iglastych i innych gatunków gimnastycznych, paproci, mchy klubowe, hornworts, liverworts, mchy i zielone glony oraz nie obejmuje glonów czerwonych i brązowych. W przeszłości rośliny tworzyły jedno z dwóch królestw obejmujących wszystkie żywe rzeczy, które nie były zwierzętami, a zarówno glony, jak i grzyby były traktowane jako rośliny, jednak wszystkie obecne definicje „rośliny” nie obejmują grzybów i niektórych glonów, a także prokariotów (archaea i bakterie).
Jak przygotować dobry projekt ogrodów
Rośliny zielone mają ściany komórkowe zawierające celulozę i większość swojej energii pozyskują z światła słonecznego poprzez fotosyntezę pierwotnymi chloroplastami, pochodzącymi z endosymbiozy z sinicami. Ich chloroplasty zawierają chlorofil a i b, co nadaje im zielony kolor. Niektóre rośliny są pasożytnicze i utraciły zdolność do produkowania normalnych ilości chlorofilu lub fotosyntezowania. Rośliny charakteryzują się rozmnażaniem płciowym i naprzemiennością pokoleń, chociaż reprodukcja bezpłciowa jest również powszechna.
Nietypowe rośliny ogrodowe
Występuje około 300-315 tys. gatunków roślin, z czego zdecydowaną większość, około 260-290 tys. to rośliny nasienne (patrz tabela poniżej). Rośliny zielone stanowią znaczną część tlenu molekularnego na świecie i są podstawą większości ziemskich ekologii, zwłaszcza na lądzie. Rośliny produkujące ziarna, owoce i warzywa stanowią podstawowe środki spożywcze ludzkości i są udomowione od tysiącleci. Rośliny odgrywają wiele ról w kulturze. Wykorzystuje się je jako ozdoby i do niedawna, w bardzo zróżnicowanej formie, służyły jako źródło większości leków i leków.Natomiast o centrum ogrodniczym poczytasz na: ogrodymarka.pl.
Naukowe badania roślin znane są jako botanika, gałąź biologii. Rośliny są jedną z dwóch grup, na które tradycyjnie dzieli się wszystkie żywe rzeczy; pozostałe to zwierzęta. Podział sięga co najmniej aż do Arystotelesa (384 – 322 pne), który rozróżnił między roślinami, które zazwyczaj nie poruszają się, a zwierzętami, które często są mobilne do złapania swojej żywności. Znacznie później, gdy Linnaeus (1707-1778) stworzył podstawę nowoczesnego systemu klasyfikacji naukowej, te dwie grupy stały się królestwami Wegetabilia (później Metafia lub Plantae) i Zwierzęta (znane również jako Metazoa).
Od tego czasu stało się jasne, że królestwo roślin w pierwotnym kształcie obejmowało kilka niepowiązanych grup, a grzyby i kilka grup glonów usunięto do nowych królestw. Jednak organizmy te są nadal często uważane za rośliny, szczególnie w popularnych kontekstach. Poza formalnymi kontekstami naukowymi, termin „roślina” oznacza kojarzenie z pewnymi cechami, takimi jak wielokomórkowość, posiadanie celulozy i zdolność do przeprowadzania fotosyntezy.